خانه / دانشنامه / الگوریتم اثبات سهام (proof of stake) چیست؟

الگوریتم اثبات سهام (proof of stake) چیست؟

اثبات سهام (Proof of Stake)

الگوریتم اثبات سهام یا POS از حملات DDOS (حملات مختل کننده سرویس)  و spam (ارسال پیام های نامعتبر) بر روی بلاک چین جلوگیری میکند. بهتر است بدانیم که الگوریتم اثبات سهام بر اساس مفهوم الگوریتم اثبات کار(POW) طراحی شده است. POS برای اولین بار در سال 2011 میلادی در انجمن bitcointalk  مطرح شد. هدف از این ایده برطرف کردن کاستی POW و اضافه کردن ویژگی های جذاب به آن بوده است.

چرا Proof of Stake استفاده میشود؟

در هر شبکه بلاک چین باید سیستمی جهت امنیت شبکه و تائید شدن بلاک ها وجود داشته باشد، اولین راه حل استفاده از proof of work میباشد که در این روش تائید ها توسط استخراج کنندگان و اجماع غیرمتمرکز (Decentralized consensus) انجام خواهد شد.

و اما نقطه ضعف اصلی POW مقدار مصرف برق آن میباشد که در آینده میتواند مشکل ساز شود. مقدار مصرف استخراج بیتکوین را در این وب سایت ببیند

 

Proof of Stake چگونه کار میکند؟

در الگوریتم POW استخراج کنندگان از طریق قدرت محاسباتی دستگاه های خود و با حل مسائل ریاضی (cryptographic puzzles (CPP جهت تائید تراکنش ها مشارکت میکنند. در صورتی که در الگوریتم POS تراکنش ها بر اساس مقدار سهامی(ارز دیجیتالی) که توسط هر مشارکت کننده ذخیره و نگهداری میشود تائید میشوند. به اصطلاح به این افراد تائید کننده(Validators) گویند.

بلاک ها توسط مقدار سهامی که تائید کننده ها در اختیار دارند اعتبار سنجی خواهد شد. تائید کردن بلاک ها در این الگوریتم ، استخراج (mining) نام ندارد بلکه به آن  forging گویند. پاداش برای این نوع استخراج براساس مبلغی است که در این راه سرمایه گذاری کرده اید. هرچه سرمایه بیشتری در اختیار داشته باشید، پاداش شما در استخراج بیشتر می شود.

به طور مثال اگر شما 0.5 درصد از کل یک ارز رمزنگاری شده را در اختیار داشته باشید میتوانید 0.5 درصد از بلاک ها در شبکه را اعتبار سنجی کنید.

ضمنا POS این امکان را به کاربران میدهد که در رای گیری در مورد تصمیمات مهم با توجه به مقدار ارزی که در اختیار دارند مشارکت نمایند

به طور کلی دو نوع روش استخراج وجود دارد پاداش اثبات کار (proof-of-work) و پاداش اثبات سهام یا سرمایه (proof-of-stake)

در اولی هر چه کامپیوتر استخراج کننده قوی تر باشد و بتواند پردازش را بهتر انجام دهد شانس آن فرد برای استخراج و پاداش بیشتر است. اما در دومی هر چه سرمایه فرد در سیستم بیشتر باشد شانس استخراج و پاداش بالاتر است.

از این نوع استخراج به عنوان یک روش مستقل استفاده نمی شود. اما بعضی از صادر کنندگان ارزدیجیتال از آن به همراه استخراج اثبات کار استفاده می کنند. پیرکوین و نوواکوین دو صنعت مهم رمزنگاری ارز هستند که از ترکیب این دو روش فرایند استخراج را ارائه داده اند.

درباره ی admin

همچنین ببینید

الگوریتم اثبات کار(Proof of work) چیست؟

اثبات کار (Proof of Work) الگوریتم یا سیستم اثبات کار یا POW از حملات DDOS …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *