خانه / دانشنامه / الگوریتم اثبات کار(Proof of work) چیست؟

الگوریتم اثبات کار(Proof of work) چیست؟

اثبات کار (Proof of Work)

الگوریتم یا سیستم اثبات کار یا POW از حملات DDOS (حملات مختل کننده سرویس)  و spam (ارسال پیام های نامعتبر) و اقدام به تقلب جلوگیری میکند.

این الگوریتم برای اولین بار در سال 1999 معرفی شد و با استفاده بیت کوین از این سیستم بر روی بلاک چین خود محبوبیت بیشتری پیدا کرد.

چرا الگوریتم اثبات کار استفاده میشود؟

عموما کامپیوترهایی که در یک شبکه هستند به دلیل اینکه یک کامپیوتر میتواند برای سود بیشتر تقلب کند و یا به شبکه آسیب بزند ، نمیتوانند به یکدیگر اطمینان کنند. لذا ایجاد سیستمی برای ارتباط امن و اطمینان کامپیوترها به یکدیگر ضروری است. راه حل این مشکل استفاده از POW ، بلاک چین  و اجماع غیر متمرکز (decentralized consensus)

اجماع غیر متمرکز (decentralized consensus)

اجماع غیر متمرکز بدین معناست که یک عضو از شبکه نمیتواند کل شبکه بلاک چین را کنترل کند. به طور ساده اگر شما بخواهید پولی را برای دوستتان ارسال کنید نیازی نداردی که به شخص سومی مانند visa ، paypal و بانک ها اعتماد کنید.

الگوریتم اثبات کار چگونه کار میکند؟

اگر شما تراکنشی را در سیستمی بر اساس الگوریتم اثبات کار و اجماع غیر متمرکز انجام دهید ، نیاز به تائید تراکنش خواهید داشت که صرفا توسط استخراج کننده ها (miner) قابل انجام میباشد

بیت کوین از الگوریتم اثبات کار به منظور تامین امنیت (security) و اجماع (consensus) بلاک چین استفاده میکند. که پایه و مبنای بسیاری از ارزهای دیجیتا دیگر نیز میباشد. یک سیستم استخراج مبتنی بر قدرت محاسباتی کامپیوترها و کاربران مشارکت کننده که لازم است مسائل ریاضی دشوار را برای تعیین اعتبار تراکنش ها حل کنند.

شرکت کنندگان غیرمتمرکز (decentralized participants) وظیفه اعتبار سنجی (validate) بلوک ها (blocks) را با استفاده از قدرت محاسباتی دستگاه های خود برعهده دارند.

این شرکت کنندگان که وظیفه اعتبار سنجی بلوکی از تراکنش ها و اضافه کردن آن بلوک به بلاک چین را بر عهده دارند در اصطلاح ماینر (miner) نامیده میشوند.

آنها این کار را با به اندازه کافی از حدس های تصادفی در رایانه خود انجام می دهند تا با یک پاسخ در پارامترهای تعیین شده توسط برنامه بیتکوین مطابقت داشته باشند.

در این سیستم هر کامپیوتر با انجام محسابات هر تراکنش مقداری بیت کوین به عنوان پاداش دریافت می کند (استخراج(mine) می کند)

روش گواه اثبات کار یا Proof of Work بدین صورت است که هر عضو سیستم که توانایی پردازش محاسباتی داشته باشد، امکان ایجاد بلاک دارد. الگوریتم گواه اثبات کار به شکل ساده شده به صورت زیر است:

۱٫ از سرآیند (header) بلاک یک هش تولید می کنید.

۲٫ یک عدد تصادفی به انتهای هش تولید شده اضافه می کنید.

۳٫ خروجی بدست آمده را دوباره هش می کنید.

۴٫ خروجی بدست آمده باید از میزان سختی شبکه که یک عدد مشخص شده توسط سیستم است کمتر باشد. در غیر اینصورت باید به مرحله دوم برگردید و دوباره سعی کنید.

۵٫ به همه اطلاع بدهید که موفق شده اید و مقدار تصادفی و هش بدست آمده و بلاک را برای همه کسانی که با آن ها در ارتباط هستید بفرستید.

۶٫ با استفاده از هش بدست آمده و اطلاعاتی که وجود دارد بسته بعدی را تولید کنید.

 

درباره ی admin

همچنین ببینید

الگوریتم اثبات سهام (proof of stake) چیست؟

اثبات سهام (Proof of Stake) الگوریتم اثبات سهام یا POS از حملات DDOS (حملات مختل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *