خانه / دانشنامه / تنگل (Tangle) چیست؟

تنگل (Tangle) چیست؟

در برخی ارزهای دیجیتال مانند بایت بال بلاک وجود ندارد و تراکنش‌ها به صورت مستقیم به هم لینک شده‌اند و هرکدام یک یا تعداد بیشتری هش از تراکنش قبلی را دارند. مجموع این لینک‌های بین تراکنش‌ها سیستم DAG را می‌سازد. این سیستم دیگر برای استخراج «تایید سهم» هم ندارد، هر تراکنش با تراکنش بعدی تایید می‌شود اما یک مشکل وجود دارد این نوع از تایید فقط وجود تراکنش را تایید می‌کند پس تراکنش‌های تکراری چطور تشخیص داده می‌شود؟

در سیستم‌های مبنی بر اثبات کار مثل بیت کوین این مشکل با انتخاب نسخه‌ای از بلاک که در تاریخچه آن کار بیشتری به آن اختصاص داده شده حل می‌شود. در این سیستم چون تراکنش‌ها به شکل مرتب رخ می‌دهد، تراکنش‌های تکراری به سرعت شناسایی و پس زده می‌شود. اگر دو تراکنش در شاخه‌های موازی رخ دهد و ترتیب رخ دادن برای تایید کافی نباشد، آن گاه بایت بال به سراغ زنجیر اصلی می‌رود . زنجیر در سیستم مبنی بر DAG از تراکنش‌های ایجاد شده توسط کاربران مورد اعتماد ساخته شده که به اصطلاح شاهد گفته می‌شود. اگر از میان دو تراکنش یکی باید تایید شود، هرکدام زودتر در زنجیر اصلی ظاهر شود معتبر خواهد بود. البته جزئیات ساختار و نحوه کار این سیستم جای بحث و توضیح بیشتری دارد.

این سیستم یک جایگزین مناسب برای بلاک چین است و دلیل آن رفع مشکلات موجود مثل کندی، امنیت و مشکلات قانونی است. حتی اگر به صورت گسترده ازآن استفاده شود و تعداد تراکنش‌ها افزایش یابد بازهم تایید تراکنش در چند ثانیه انجام خواهد شد در حالی که بیت کوین حدود ۱۰ دقیقه وقت نیاز دارد. در مورد پایداری این سیستم، چون سیستم شاهد یک مدل امنیتی بهتر در مقابل اثبات کار در بیت کوین است پس برق کمتری برای افزایش امنیت مصرف خواهد شد و چون بلاک وجود ندارد مشکل اندازه بلاک هم دیگر مطرح نیست.

آیوتا تقریبا همان DAG را پیاده سازی کرده و نام آن را Tangle گذاشته است.

 

درباره ی admin

همچنین ببینید

الگوریتم اثبات کار(Proof of work) چیست؟

اثبات کار (Proof of Work) الگوریتم یا سیستم اثبات کار یا POW از حملات DDOS …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *